Kupujemy mieszkanie – na co zwrócić uwagę przy wyborze hipotecznego?

finanse

Decyzja o zaciągnięciu kredyty hipotecznego należy do najtrudniejszych w życiu dorosłego człowieka. Wynika to z faktu, że jest to wieloletnie zobowiązanie finansowe, które znacząco wpływa na koszty ponoszone przez gospodarstwo domowe. W tym artykule zawarte zostały elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas zaciągania kredytu hipotecznego.

Wybór kredytu hipotecznego to ogromne wyzwanie. To wieloletnie oraz kosztowne zobowiązanie, dlatego przy porównywaniu poszczególnych ofert bankowych należy odłożyć na bok emocje i skorzystać z chłodnej kalkulacji. Oto 5 najważniejsze rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę.

Oprocentowanie

Oprocentowanie ma ogromny wpływ nie tylko na wartość pojedynczej raty, ale przede wszystkim na całkowity koszt zobowiązania. Mowa tutaj nie tylko o wysokości oprogramowania, ale również jego rodzaju.

Obecnie banki oferują dwa typy oprocentowania: stałe (okresowo) oraz zmienne. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że kredytobiorca co miesiąc płaci dokładnie taką samą kwotę. Takie ustalenia podejmowane są najczęściej na dane okres – na przykład 5 lat. Po tym czasie, kredytobiorca może zdecydować, czy chce dalej korzystać ze stałego oprocentowania, czy też wole zmienić je na zmienne.

Z drugiej strony mamy kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Jak sama nazwa wskazuje, wysokość raty może być różna w każdym miesiącu. Duże znaczenie mają w tym przypadku stopy procentowe – im będą one wyższym poziomie, tym więcej kredytobiorcy zapłacą.

Oprocentowanie stałe daje gwarancję określonej wysokości raty w każdym miesiącu. Pozwala to łatwiej zaplanować wydatki w domowym budżecie. Niestety trzeba się liczyć z tym, że takie kredyty są z reguły droższe.

Kredyty ze zmiennym rozwiązaniem są korzystnym rozwiązaniem w momencie, gdy stopy procentowe spadają lub utrzymują się niskim poziomie. Jeśli natomiast ich wysokość zostanie podniesiona, wówczas kredytobiorcy odczują to na własnej kieszeni.

Wysokość miesięcznej raty

Przed podpisaniem umowy kredytowej należy realnie ocenić swoje możliwości finansowe. Rata kredytowa jest znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego istotne jest określenie, jak dużą kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na jej regulowanie.

Zobacz, jak wygląda przedłużenie terminu spłaty chwilówki: https://chwilowkomania.pl/przedluzenie-splaty-chwilowki-gdzie-kiedy-jest-mozliwe-przedluzenie-splaty-chwilowki/.

Oczywiście wartość miesięcznej raty można łatwo obniżyć, wydłużając okres spłaty. Należy jednak liczyć się z tym, że im więcej lat będziemy spłacać kredyt hipotecznym, tym sumarycznie będzie on droższy.

Całkowity koszt kredytu

Na wartość kredytu hipotecznego składa się kilka kwot. Najważniejszą z nich jest sama kwota pożyczki na zakup mieszkania czy budowę domu. Do tego doliczyć należy również prowizję banku, odsetki od spłaty kredytu oraz koszty związane z wymaganym ubezpieczeniem kredytu. Ich suma daje całkowity koszt kredytu.

To jedna z najważniejszych wartości, którą należy porównywać analizując oferty banków. Rozbieżności mogą być spore – na kredycie hipotecznym na kwotę 300 tys. i okres 25 lat mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ubezpieczenie i dodatkowe koszty

Konieczność ubezpieczenia kredytu hipotecznego to jeden z najczęściej stawianych przez banki wymogów. Instytucje finansowe zabezpieczają się w ten sposób na wypadek problemów finansowych kredytobiorcy, ale nie tylko.

Często jednym z wymogów do otrzymania kredytu hipotecznego jest podpisanie umowy na polisę. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których kredytobiorcom oferuje się preferencyjne warunki samego kredytowania. Wówczas proponuje mu się dodatkowe usługi – na przykład w formie ubezpieczenia na życie.

Poradnik, jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego: https://homla.pl/artykul/66/jak-policzyc-rate-kredytu-hipotecznego?_escaped_fragment_.

Innym rozwiązaniem jest proponowanie dodatkowych usług z oferty banku. Może to być konto osobiste, lokata bankowa lub karta kredytowa. W wielu przypadkach stanowią one elementarną część oferty. Mimo że koszty ich użytkowania nie muszą być wielkie, to ich opłacanie przez kilkadziesiąt lat może być uciążliwe. Warto więc dokładnie przeanalizować, czy skorzystanie z nich jest rzeczywiście opłacalne.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz