Jaki rodzaj sprzętu wspomaga wykrywanie wycieków wody?

Kropla z kranu

Problemy związane z niekontrolowanym wyciekiem wody mogą przysporzyć wiele problemów. Tym bardziej w przypadku, gdy miejsce wycieku nie jest zlokalizowane. Warto wtedy skorzystać ze specjalnych urządzeń. Jaki rodzaj sprzętu przyda się do wykrycia wycieku wody?

Co zrobić w razie zalania?

W przypadku, gdy dojdzie do zalania mieszkania lub domu należy działać jak najszybciej. Im sprawniej opanowana zostanie awaria, tym mniej szkód wyrządzi woda. Czasami źródło wycieku wody jest oczywiste i łatwe do ustalenia. Może to być pęknięta rura czy uszkodzona bateria. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest jak najszybsze odcięcie dopływu wody. Następnie należy usunąć skutki zalania i pozbyć się całej wody z pomieszczenia. Jeśli jakiekolwiek rzeczy zostały zniszczone i nie da się ich naprawić — lepiej pozbyć się ich od razu. Kolejnym krokiem jest naprawa awarii. Dużo gorzej jest, gry problem występuje w miejscu trudnym do zlokalizowania. W takim przypadku konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Wykrywanie wycieków w Krakowie i innych miastach jest dzięki temu o wiele skuteczniejsze.

Jakich narzędzi używa się do wykrywania przecieku?

W przypadku, gdy źródło wycieku jest trudne do ustalenia i nie ma możliwości samodzielnie zlikwidować jego przyczyny, konsekwencje długotrwałego wydostawania się wody mogą być ogromne. Uszkodzona ściana, glazura, tapeta czy nawet meble będą wymagały wymiany na nowe. Szybkie wykrywanie wycieków wody, może temu zapobiec. Specjaliści stosują kilka metod lokalizacji wycieku. Jedną z nich jest metoda akustyczna. Wykorzystuje się do tego korelatory, geofony i mierniki dźwiękowe. Pozwalają one wykorzystać fale dźwiękowe do określenia, gdzie występuje wyciek. Innym sposobem jest zastosowanie specjalnej kamery inspekcyjnej. W przypadku wycieków zlokalizowanych w przewodach kanalizacyjnych stosuje się specjalne barwniki. Poprzez zabarwienie ściany, pozwalają określić, które miejsce instalacji wymaga naprawy. Dobór metody powinien być dostosowany indywidualnie do każdego przypadku.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz