Jak wycenić mieszkanie w 2022 roku?

mieszkane wycena

Wiadomo, że wartość mieszkania zmienia się na przestrzeni lat. Zależy od wielu czynników między innymi od tendencji na rynku nieruchomości oraz skomunikowania dzielnicy z innymi częściami miasta. Stan techniczny budynku też jest kluczowy, ponieważ wiadomo, że za mieszkanie wyremontowane możemy chcieć więcej pieniędzy niż za mieszkanie nadające się do remontu. Kluczową sprawą jest metraż, ilość pokoi, wygląd łazienki i kuchni oraz obecność lub brak balkonu/tarasu. Wycena takiego mieszkania jest ważna nie tylko pod kątem tego, że chcemy mieszkanie sprzedać lub kupić, ale również jest niezbędne w przypadku gdy zależy nam na wzięciu kredytu hipotecznego. Jeżeli dana nieruchomość jest przedmiotem darowizny lub spadku lub należy do majątku z którego ma być wypłacony zachowek to wycena mieszkania/domu również jest konieczna. Warunkiem amortyzacji nieruchomości oraz jej ubezpieczenia jest właśnie dokładania wycena wartości danego metrażu.

Jak wycenić dom lub mieszkanie na podstawie wartości realnej, odtworzeniowej lub prognozowanej?

O wartości odtworzeniowej mówimy w przypadku, gdy dotyczy ona nieruchomości ze stwierdzoną jakąś szkodą. Może być to pożar lub na przykład zalanie. Kwota, którą uzyskamy w procesie obliczania danej wartości musi pokryć całkowite koszty doprowadzenia mieszkania do staniu sprzed wystąpienia szkody. Taka wycena jest szacowana w przypadku, gdy chcemy ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości. Tylko dzięki temu będziemy mogli sprzedać mieszkanie o wartości sprzed wypadku. Wartość realna inaczej rzeczywista to nic innego jak pomniejszenie wartości odtworzeniowej o stopień zużycia technicznego danego obiektu. Jest zwykle obliczana dla mieszkań lub domów charakteryzujących się starszym budownictwem. Wartość prognozowana natomiast dotyczy wyceny nieruchomości, które są w trakcie budowy lub wykańczania. Określa ją rzeczoznawca majątkowy. Jest nam ona potrzebna szczególnie w przypadku, kiedy chcemy starać się o kredyt hipoteczny, a bank życzy sobie przedstawienia kosztorysu zakupu danej nieruchomości.

Wycena nieruchomości – https://bnonline.pl/wycena-nieruchomosci/

Wartość rynkowa w 2022 roku

Definicja wartości rynkowej jest zawarta w art. 151 ust. 1 Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami i przedstawia, że jest to „szacunkowa kwota, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych pomiędzy kupującym a sprzedającym”. W takim razie wg prawa wartość rynkowa jest obliczana na „tu i teraz” oraz może z całą pewnością zmieniać się z czasem. Aby obliczyć wartość rynkową należy się kierować tzw. średnią ceną rynkową, czyli medianą kwot, jakie w danym okresie można uzyskać za metr kwadratowy podobnych lokali w danej miejscowości. Często warto zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy majątkowego, który pomoże nam ustalić wartość nieruchomości. Skorzystanie z takiej usługi jest często wymagane w sytuacji, gdy dana nieruchomość stanowi np. przedmiot sporu sądowego. Rzeczoznawca majątkowy po oględzinach mieszkania/domu sporządza dokument urzędowy, który oficjalnie potwierdza jej wartość.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz