Bawełna ekologiczna: czym jest, jak powstaje i czym różni się od bawełny organicznej?

Stawiasz na zrównoważoną modę? Chcesz kupować bardziej świadomie? Dowiedz się, czym jest bawełna ekologiczna i poznaj jej zalety. Sprawdź świetnej jakości wygodne i przewiewne ubrania z bawełny ekologicznej!

Bawełna ekologiczna – co to? Jak powstaje eko bawełna?

Bawełna ekologiczna powstaje na uprawach ekologicznych, które ograniczają zużycie wody, dbają o warunki pracy pracowników i nie korzystają z chemicznych substancji, takich jak pestycydy i inne środki ochrony roślin. Zamiast nich, na plantacjach bawełny ekologicznej można spotkać naturalne substancje, które pozwalają nawozić rośliny i minimalizować ewentualne straty związane z działalnością owadów-szkodników. To przykładowo naturalne i biodegradowalne: czosnek (naturalny środek owadobójczy), kwasek cytrynowy, lucerna czy papryczki chili.

  • Jak powstaje eko bawełna?

Człowiek nie ingeruje w proces wzrostu bawełny ekologicznej i nie stymuluje go sztucznie. Bawełna wytwarzana w ekologicznych gospodarstwach jest czystsza niż standardowe bawełniane włókna, ponieważ odchwaszczanie przeprowadza się ręcznie. Dodatkowo, bawełna jest myta delikatnymi, naturalnymi środkami, co korzystnie wpływa na jej jakość i naszą skórę – ubrania z bawełny ekologicznej są delikatne i miłe w dotyku. Zbiory eko bawełny są prowadzone metodą ręczną z zachowaniem dobrych warunków pracy i płacy. Podczas barwienia ubrań z bawełny ekologicznej stosuje się barwniki pochodzenia naturalnego, które są bezpieczne dla człowieka i środowiska.

  • Bawełna ekologiczna a organiczna

Czy są jakieś różnice między bawełną ekologiczną a organiczną? Te dwa określenia można uznać za zbieżne, ponieważ sam proces produkcji jest ekologiczny, a organiczność bawełny można uznać, jeśli przy produkcji nie są wykorzystywane szkodliwe substancje chemiczne. Bawełna ekologiczna i bawełna organiczna to zatem praktycznie ten sam produkt, który łączy organiczność materiału i ekologiczność produkcji.

Bawełna ekologiczna – zalety

Dlaczego warto nosić ubrania z bawełny ekologicznej? Jakie zalety ma ta tkanina?

  • Zapewnia dobrą termoregulację – struktura włókien bawełny pozwala skórze oddychać, jest przewiewna. Jednocześnie, włókna bawełny ekologicznej dobrze utrzymują ciepłotę ciała, zapewniając komfort termiczny.
  • Dobrze absorbuje wilgoć, ponieważ ma właściwości higroskopijne. Dzięki temu bawełna, jako przewiewny i oddychający materiał, jest wykorzystywana przy produkcji opatrunków, bielizny i ubrań dla dzieci i dorosłych.
  • Bawełna ekologiczna jest bardziej wytrzymała niż standardowe bawełniane włókna – posiada grubszy splot, a proces naturalnego rozciągania się tkaniny zachodzi dużo wolniej, dzięki czemu bawełna ekologiczna zachowuje swoją sprężystość. Tkaniny z bawełny ekologicznej są trwalsze i lepiej znoszą wielokrotne pranie.
  • Delikatna dla skóry – bawełna ekologiczna to w pełni bezpieczny materiał, który może być używany przez alergików i osoby ze skórą z tendencją do podrażnień. Proces produkcji bawełny ekologicznej jest w pełni kontrolowany i pozbawiony używania środków chemicznych na każdym etapie. Często to właśnie sztuczne substancje pozostające w głębi włókien materiału mogą być przyczyną alergii, a nie sam materiał, z którego wykonane jest ubranie. Z tej przyczyny bawełnę ekologiczną, przy której produkcji nie korzysta się ze szkodliwych, chemicznych substancji, można uznać za w pełni bezpieczną dla skóry tkaninę.
  • Przyjazność środowisku. Wybierając produkty z eko bawełny, wspierasz zrównoważony rozwój – zastępowanie chemikaliów naturalnymi odpowiednikami i uprawy z poszanowaniem środowiska naturalnego zapewniające dobre warunki pracy i płacy.

Ubrania z bawełny ekologicznej – gdzie je kupić?

Szukasz ubrań z bawełny ekologicznej? Zastanawiasz się, które marki oferują odzież z eko bawełny? Koszulki, bluzki, sukienki, bieliznę i wiele innych elementów garderoby uszytych z ekologicznej bawełny znajdziesz na przykład w Tchibo. Wybierz komfortowe, miękkie piżamy, wygodną bieliznę z eko bawełny czy przewiewne bawełniane bluzki.

W Tchibo możesz poszerzyć swoją garderobę o ponadczasowe elementy świetnej jakości, które będą pasować do wielu stylizacji i posłużą Ci przez lata. Znajdź coś dla siebie i poznaj damską kolekcję Tchibo uszytą z wysokiej jakości materiałów, w tym z bawełny ekologicznej – https://www.tchibo.pl/moda-damska-c400048505.html. Bawełniana, komfortowa bluza, a może otulający kardigan lub uniwersalny T-shirt? Wybierz swoje ulubione ubrania z bawełny ekologicznej!

Kolekcja Tchibo posiada znak jakości TCM świadczący o wysokiej jakości produktów, starannym doborze materiałów i dobrych warunkach produkcji. W Tchibo znajdziesz również ubrania z certyfikatem Organic Content Standard, mówiące o wykorzystaniu bawełny organicznej czy odzież powstałą w duchu inicjatywy ,,Cotton made in Africa. Pomoc poprzez handel”.


artykuł sponsorowany

Polecane artykuły

Dodaj komentarz