Czego unikać w codziennej diecie?

dieta

Każdego dnia starając się jeść zdrowo, nie zawsze mamy świadomość, że niektóre rzeczy nie sprzyjają naszemu organizmowi. Czego lepiej unikać w codziennym żywieniu?


Białe pieczywo to podstawowa rzecz, która jest w prawie każdym domu, jednak nie jest ona zbyt zdrowym składnikiem diety. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że białe pieczywo zaraz po spożyciu podnosi nam znacząco poziom cukru we krwi. Pieczywo jednak warto jeść, trzeba tylko wybrać odpowiedni rodzaj. W codziennej diecie najlepiej sprawdzi się pieczywo mieszane żytnio-pszenne. Rzadziej możemy sięgać po ciemny, razowy chleb, jest on bardzo ciężki, jednak nadal zdrowy i warty spożycia raz na jakiś czas.

Śledź w śmietanie to potrawa, którą albo się kocha albo nienawidzi

Lepiej jest jednak nienawidzić, gdyż śmietana znacząco podnosi poziom tłuszczu. Powinniśmy jak najbardziej unikać tłustego jedzenia. Zrezygnować z masła, śmietany i majonezów tak uwielbianych przez Polaków. Warto również w sezonie letnim ograniczyć grillowe potrawy, tłuste kiełbasy czy karkówki, tona ketchupy i białe pieczywo.

Unikać smażonego- podczas tego procesu dochodzi do niekorzystnego utleniania się kwasów n-3, który zabija wartości odżywcze. Smażone rzeczy wpływają bardzo negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Wspomagają rozwijanie się chorób, doprowadzają do nich i zabierają z organizmu wartości odżywcze. Smażone, tłuste rzeczy sprawiają, że czujemy się ciężsi i bardziej zmęczeni, po takim posiłku nie mamy energii do dalszej pracy.
Sól jest nieodłącznym elementem kuchni każdego z nas, jednak warto z niej zrezygnować, bez zastanawiania się. Składnik ten znajduje się w prawie każdym gotowym produkcie, a i tak większość z nas dosala potrawy czy półprodukty. Żeby usunąć z naszego jadłospisu sól, należy powoli ją wykluczać z dodawania do różnych potraw. Można zrezygnować z solenia makaronu lub gotującego się ryżu. Frytki, które robimy w domu, najlepiej upiec w piekarniku, również możemy przestać solić i cieszyć się smakiem pieczonego ziemniaka.

Unikać słodkości

Jest to poważny problem, z którym zmaga się większość z nas. Błędem jest jedzenie słodkiego ciasta czy batonika na śniadanie. Taki produkt pobudzi nas tylko na chwilę, przy czym zaraz odczujemy duży spadek energii. Są to puste kalorie, które zapełnią nam tylko żołądek, nie dając żadnych zdrowotnych korzyści. Unikać również trzeba napojów słodzonych. Takie picia są przyczyną poważnych chorób takich jak miażdżyca. Warto zastanowić się nad swoją codzienną dietą i dokonywać wyborów, które będą miały znaczący i pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz