Ochrona domowników i mienia to jedno z najważniejszych funkcji, jakie pełnią drzwi wejściowe, i nie zastąpią ich nawet najlepsze zabezpieczenia antywłamaniowe. Dlatego należy zadbać o odpowiednie zamki, dobrze dobierając ich rodzaj i ilość do pomieszczenia tak, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Szczególnym rodzajem zabezpieczeń są zamki nawierzchniowe. Kiedy warto je zamontować i jak to zrobić?
Zamek nawierzchniowy – charakterystyka
Zamki nawierzchniowe, to zamki montowane na skrzydle drzwiowym. Stanowią dodatkową ochronę przed włamaniem, zwiększając poziom bezpieczeństwa. Oferta zamków nawierzchniowych jest bardzo bogata: od prostych konstrukcji po niezwykle wytrzymałe zamki antywłamaniowe. Mechanizm ich działania jest bardzo prosty. Zamek umieszczony na drzwiach posiada gałkę lub zasuwę, która uruchamia rygiel, wsuwając go do zaczepu. Dzięki temu zamek nawierzchniowy można otworzyć jedynie od wewnątrz, a od zewnątrz drzwi zostają zablokowane przez specjalny rygiel. Poziom ochrony jaki daje montaż zamka nawierzchniowego zależy od tego, z jakich materiałów został wykonany zamek, ale również od prawidłowego montażu.
Kiedy warto zamontować zamek nawierzchniowy?
Zamek nawierzchniowy warto zamontować, jeśli zależy nam, aby zabezpieczenia antywłamaniowe były funkcjonalne i wygodne. Ten rodzaj zamka stanowi doskonałe uzupełnienie zamka wpuszczanego we drzwi i może być zastosowany jako zamek dodatkowy w domu, biurze, czy innym pomieszczeniu. Jest też świetnym rozwiązaniem do cienkich drzwi, które uniemożliwiają zamontowanie zamka wpuszczanego. Zamek nawierzchniowy może stanowić również dodatkowe zabezpieczenie drzwi balkonowych lub tarasowych, zwłaszcza podczas dłuższej nieobecności. Dodatkowo zamek nawierzchniowy zapewnia dużą wygodę, umożliwiając szybkie otwarcie drzwi od wewnątrz. Użytkownik sam wybiera wysokość na jakiej zamontowany zostanie zamek, co oznacza, że mechanizm można zainstalować tak, aby nie był dostępny dla małych dzieci lub niżej, jeśli domownicy są niscy lub poruszają się na wózku inwalidzkim. To znacznie ułatwia otwieranie drzwi i zapewnia komfort codziennego użytkowania. Dodatkowe atuty zamka nawierzchniowego to:
- niska cena;
- prosty montaż;
- wygoda użytkowania.
Montaż zamka nawierzchniowego
Jak wspomniano wcześniej, montaż zamka nawierzchniowego jest bardzo prosty, a do jego przeprowadzenia wystarczą elementy dołączone do zamka, wiertarka i śrubokręt. W pierwszej kolejności należy ustalić wysokość, na jakiej chcemy zamontować zamek, a następnie zaznaczyć miejsca mocowania śrub na drzwiach. Należy to zrobić za pomocą szablonu dołączonego do zamka. Następnie wywiercamy otwory na śruby i przykręcamy zamek na drzwi. Pozostało zamontować gniazdo zaczepu, w który będzie wchodził rygiel, blokując drzwi. Tu również należy najpierw zaznaczyć miejsca na śruby, a następnie wywiercić otwory i zamontować gniazdo. Trzeba przy tym dobrze wymierzyć wysokość montażu gniazda zaczepu, aby rygiel gładko wchodził. Inaczej używanie zamka będzie kłopotliwe lub nawet niemożliwe.
Firma ślusarska
Oczywiście można również skorzystać z pomocy firmy ślusarskiej. Fachowiec szybko zamontuje wybrany zamek, a nawet pomoże wybrać odpowiednie zabezpieczenia. Z usług firmy ślusarskiej można skorzystać zawsze wtedy, gdy mamy jakikolwiek problem z zamkami lub kluczami. Najbardziej znane usługi to: dorabianie kluczy i awaryjne otwieranie zamków.