Pompy ciepła wykorzystuje się zarówno do ogrzewania, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Są to wydajne urządzenia, które zużywają niewielką ilość prądu i tym samym są doskonałą alternatywą dla wszelkich innych urządzeń grzewczych. Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy model, który spełni nasze wszystkie oczekiwania? Podpowiadamy.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy dzielą się ze względu na rodzaj surowca z którego odzyskiwane jest ciepło. Może to być grunt, woda lub powietrze. Najpowszechniejszym i najpopularniejszym modelem jest pompa powietrzna. Jest to sprzęt tani w zakupie oraz w montażu. Nie ma także specjalnych wymagań pod względem określonych warunków, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych rodzajów tych urządzeń. Markowe modele to kosztowna inwestycja, ale produkują dużo ciepła przy niskim zużyciu energii elektrycznej.
Pompy ciepła gruntowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na bardzo wysoką wydajność w odzyskiwaniu energii cieplnej z gruntu. Istotną wadą jest koszt instalacji. Montaż polega na głębokich wierceniach, sięgających dość często 100 metrów pod poziom działki. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej wydajności i chcemy zainwestować w urządzenie, które może efektywnie produkować ciepło do obiegu grzewczego, jak i do podgrzewania wody użytkowej to jest to jedna z najlepszych opcji.
Pompy ciepła wodne mogą produkować dużą ilość energii cieplnej w sprzyjających warunkach. Na działce musi być rzeka, a więc woda płynąca. Koszty instalacji oraz inwestycji w takie urządzenie są jedynymi z najwyższych. Jeśli posiadamy odpowiednie warunki na własnej posesji i po przeprowadzeniu odpowiedniego audytu uzyskamy zwrotną odpowiedź o sprzyjających warunkach, to warto zainwestować w takie urządzenie.
Jak wybrać najlepszy model pompy ciepła?
Na rynku działa wielu producentów, którzy aktywnie i regularnie rozwijają swoje urządzenia. Z roku na rok pojawiają się nowe modele charakteryzujące się coraz lepszymi parametrami w odzyskiwaniu ciepła z powietrza, gruntu lub wody. Wybierając konkretny model, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, należy kierować się indywidualnymi potrzebami. Przede wszystkim pod kątem tego czy zależy nam na ogrzewaniu wyłącznie domu czy chcemy urządzenie, które zapewni nam także ciepłą wodę użytkową.
Praktycznie wszystkie pompy to sprzęt energooszczędny. Kluczową więc rolę odgrywa dobór mocy do własnych potrzeb. Decyzję najlepiej podjąć po konsultacji z ekspertami od montażu, na przykład z firmy Santier. W ten sposób uzyskamy klarowną informację na temat tego, która opcja będzie w naszym przypadku najlepsza pod względem kosztów.