Piec kominkowy do domu – czym jest i kiedy warto go zamontować?

Zastanawiasz się, jak tanio ogrzewać swój dom? Nadal jedną z najbardziej opłacalnych opcji jest korzystanie z paliw stałych. Nie musisz jednak montować w domu centralnego ogrzewania na węgiel. Alternatywą jest mały i zgrabny, ale bardzo skuteczny piec kominkowy. Czym dokładnie jest ten rodzaj pieca? W jakich wariantach występuje?

Co to jest piec kominkowy?

Pojęcie jak piec kominkowy – https://keffner.pl/pl/c/Piece-kominkowe/7 związane jest z rodzajem urządzenia grzewczego, które pod kątem swojej budowy przypomina kominek oraz piec. Najłatwiej porównać je do wolnostojącego kominka, który określany bywa również jako koza.

W porównaniu do standardowego kominka piec kominkowy jest znacznie łatwiejszy w montażu, ponieważ wystarczy ustawić go w miejscu docelowym i podłączyć do instalacji odprowadzającej spaliny. Nie trzeba zatem go obudowywać, co oszczędza czas i koszty.

Tego typu piece zasilane są przede wszystkim za pomocą drewna, natomiast dostępne są również modele, które wykorzystują pellet, czyli paliwo granulowane.

W jakich stylach dostępne są piece kominkowe?

Również do wyboru jest szeroka gama ciekawych wariantów pieców kominkowych pod kątem ich stylu, dlatego można dobrać je do praktycznie każdego wnętrza. W sprzedaży można znaleźć:

Nowoczesne piece kominkowe metalowe

Wyróżniają się efektownym wyglądem wpisującym się w najnowsze trendy. Najczęściej powstają z czarnej blachy i mają prostą formę, dlatego też doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych domów.

Do wyboru są modele o różnych kształtach i wielkościach, co powoduje, że mogą być one dopasowane do każdego wnętrza i do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Tradycyjne piece kominkowe kaflowe

Na uwagę zasługują również piece kominkowe w tradycyjnym stylu, które wykończone są za pomocą ceramicznych kafli. Zastosowanie tego typu materiału powoduje też, że piece efektywniej się nagrzewają oraz dłużej trzymają ciepło.

Kaflowe piece kominkowe świetnie pasują do tradycyjnych wnętrz, na przykład do aranżacji w stylu rustykalnym, dworkowym.

Mała koza piec – kiedy warto kupić?

Zastosowanie pieca kominkowego jest polecane głównie wtedy, gdy celem jest dodatkowe dogrzanie wnętrza, na przykład w porach przejściowych, gdy uruchamianie centralnego ogrzewania nie jest jeszcze konieczne. W takim przypadku mały piec koza będzie bardzo dobrze nadawał się do domu jednorodzinnego, by zapewnić odpowiedni komfort mieszkańcom.

Warto też wskazać, że piec kominkowy może być również bardzo dobrym wyborem do innych budynków, na przykład często takie piece montowane są na działkach, w wolnostojących budynkach gospodarczych, budynkach należących do firm.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz