Umieć uratować komuś życie i zadbać o własne – bezcenna wartość

reanimacja

Mówi się, że zdrowie ma się tylko jedno, ale w niejeden sposób można o nie dbać. Wykonywanie badań profilaktycznych, odpowiednio zbilansowana dieta i ruch są elementami zdrowego stylu życia, o których nasze dzieci uczą się od najmłodszych lat. Z czasem tę edukację powinno się rozszerzać m.in. o to, jaki wpływ na naszą kondycję ma środowisko, w którym żyjemy, a także o umiejętność ratowania zdrowia, a nawet życia.

I na te właśnie kwestie zwraca uwagę mieszkańcom Białegostoku Grupa LUX MED, której przedstawiciele inaugurują dziś dwie realizowane w regionie inicjatywy – kampanię „Umiem Pomóc”[i], czyli warsztaty dla młodzieży z udzielania pierwszej pomocy oraz akcję „Healthy Cities”, w ramach której zachęcenie do ruchu i aktywności fizycznej łączy się z troską o środowisko naturalne.

Głównym celem kampanii „Umiem Pomóc” jest zapoznanie uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. W trakcie zajęć lekarze i ratownicy medyczni z wieloletnim doświadczeniem ćwiczą z nastolatkami zasady przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, uczą obsługi defibrylatora AED oraz pokazują prawidłowy schemat postępowania w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia.

Ten rok jest dla nas wyjątkowy, bowiem realizujemy już X edycję akcji „Umiem Pomóc”, która każdego roku odbywa się w innym regionie Polski. Bardzo się cieszymy, że dziś jesteśmy w Białymstoku, gdzie eksperci Akademii Ratownictwa LUX MED przeprowadzają w szkołach zajęcia, dzięki którym młodzież ma okazję nie tylko poznać, ale co ważniejsze przećwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy – mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

Ideą całego przedsięwzięcia jest nie tylko przekazanie nastolatkom wiedzy, ale także zbudowanie w nich świadomości o konieczności reakcji, gdy są świadkami sytuacji nagłego zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia. Próba podjęcia akcji ratunkowej powinna stać się naturalnym odruchem każdego z nas. Im więcej osób zostanie przeszkolonych – właśnie już w wieku szkolnym – tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie przejdą obojętnie, obok poszkodowanego tylko udzielą pomocy– dodaje Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED.

Kroki, które zmieniają świat

„Umiem Pomóc” to nie jedyna inicjatywa realizowana obecnie przez Grupę LUX MED na Podlasiu. W ramach Healthy Cities, czyli wyzwania, które miało na celu zmotywować Polaków do zwiększenia aktywności fizycznej, dzięki krokom wykonanym przez mieszkańców województwa podlaskiego, w Nadleśnictwie Dojlidy zostaną nasadzone 2 ha lasu.

Zadanie uczestników wyzwania było proste – jak najwięcej się ruszać. Kroki wykonane w trakcie chodzenia, biegania, tańczenia były zliczane za pomocą specjalnej aplikacji. W zamian za aktywność fizyczną, Grupa LUX MED zadeklarowała nasadzenie aż 300 tys. drzew, czyli ok. 50 ha lasów w całej Polsce. W ciągu miesiąca uczestnicy ze wszystkich województw „wychodzili” aż 375 mln kroków. To równowartość 280 tysięcy kilometrów, czyli siedmiu okrążeń Ziemi!

Wyzwanie Healthy Cities to pierwsza, tak szeroko zakrojona inicjatywa ekologiczna Grupy LUX MED. Jak dobrze wiemy, jakość środowiska ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. W projekcie Healthy Cities chcieliśmy pokazać, że każdy może działać – to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie i za to, w jakim stanie przekażemy planetę przyszłym pokoleniom – mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED, która posadziła dziś pierwsze drzewo z puli przeznaczonej dla Nadleśnictwa Dojlidy.

Sadzenie zadeklarowanych 50 hektarów lasów we wszystkich województwach zaplanowane jest na październik i listopad. W ramach akcji posadzonych zostanie aż 12 gatunków: sosna, buk, dąb, brzoza, olsza, świerk, modrzew, grab, jodła, wiąz, lipa i jawor. W zależności od lokalizacji nasadzeń i typu siedliska, wybrane zostały gatunki, które będą miały najlepsze warunki wzrostu na danym obszarze.

Obydwie inicjatywy – choć na pierwszy rzut oka różne – łączy troska o młodych – o to, w jakie umiejętności ich wyposażymy, jakie będzie ich otaczało środowisko naturalne, jakie wartości im wpoimy. Niezależnie od zmieniających się trendów zdrowie (swoje i innych) zawsze będzie ważne, dlatego warto o nie dbać na wszystkie możliwe sposoby.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz