Niezbędne akcesorium czy stylowa ozdoba – jak Polacy patrzą na okulary?

okulary do czytania

Ile kosztują okulary korekcyjne? Czym kierujemy się podczas wyboru nowych oprawek? Czy okularnicy rzeczywiście uważani są za kujonów? Na te pytania odpowiada najnowsze badanie “Raport o okularach Polaków. Jak je nosimy, kupujemy i co dla nas znaczą?”. 

Okulary to codzienność wielu z nas – skutecznie poprawiają nasz wzrok i ułatwiają nam życie. Czy jednak lubimy je nosić? Są dla nas przykrą koniecznością, czy może stanowią część naszego wizerunku? Badanie przeprowadzone przez sklep wOkularach.pl sprawdza szereg kwestii związanych z noszeniem okularów. Dowiemy się z niego nie tylko, czy Polacy dbają o swój wzrok, ale także, jaki mają stosunek do okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.

Z raportu wynika, że Polacy badają swój wzrok dość regularnie. Więcej niż połowa respondentów przyznała, że u okulisty bywa co 2-3 lata, zaś co czwarty Polak sprawdza zdrowie oczu rokrocznie. Pierwsze okulary na nos zakładamy najczęściej w młodym wieku – 62 proc. ankietowanych przyznało, że zaczęło je nosić przed 22. rokiem życia. Nierzadko wiąże się to też z przykrymi doświadczeniami z dzieciństwa – np. wyśmiewaniem ze strony rówieśników i niską samooceną. “W szkole podstawowej noszenie okularów to horror i wstyd. Poza opiniami koleżanek (głównie niepochlebnymi), miałam wieczne problemy na zajęciach z WF-u i na basenie” – pisze jedna z respondentek.

Z wiekiem jednak nasz stosunek do szkieł się zmienia

Dla 61 proc. respondentów okulary są częścią ich wizerunku, a ponad połowa jest do nich tak przyzwyczajona, że często zapomina, że je nosi.

“Lepsze widzenie sprawia, że nabieramy pewności siebie w codziennych czynnościach, które przestają sprawiać nam kłopot. Na początku na pewno trudno jest się przyzwyczaić do noszenia okularów, ale z czasem jest to o wiele łatwiejsze. W końcu sami dostrzegamy, że okulary stają się częścią nas i po prostu zaczynamy siebie w nich lubić” – komentuje wyniki Monika Kotlarek, psycholog.

Co ciekawe, wśród głównych skojarzeń Polaków o okularnikach, zaraz obok inteligencji czy oczytania, pojawia się… moda. Okulary coraz częściej zyskują jako stylowy dodatek do naszych codziennych stylizacji i stają się wyznacznikiem bycia “trendy”. W swoich szafach najczęściej posiadamy tylko jedną parę okularów – zarówno w przypadku szkieł korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Dwie lub więcej par okularów korekcyjnych znajdziemy w garderobie co czwartego okularnika. W przypadku ochrony przed słońcem więcej niż jedną parę posiada co trzeci badany. Jednak okulary nosimy nie tylko ze względu na problemy ze wzrokiem. 2 proc. respondentów przyznało, że posiada również tzw. zerówki. 30 proc. nie nosi za to okularów przeciwsłonecznych wcale.

Tak skromna kolekcja może wiązać się z wysokimi kosztami

Badanie pokazało, że za okulary korekcyjne najczęściej płacimy dużo: niemal połowa ankietowanych swoje ostatnie oprawki kupiła za co najmniej 500 zł. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku okularów przeciwsłonecznych. 50 proc. wydaje na nie mniej niż 100 zł, a co trzeci ankietowany mieści się w przedziale 100-299 zł. Co ciekawe, w salonie optycznym kobiety częściej kierują się ceną, zaś dla panów bardziej istotna pozostaje jakość wykonania.

Nasze okularowe wybory komentuje Anna Czechowicz, osobista stylistka: “Polacy przeważnie wybierają uniwersalne modele okularów (…). Jednak powiększa się grono osób, które sięgają po wyróżniające się i ekstrawaganckie oprawki. (…) Z mojego doświadczenia w pracy z klientami wiem, że na tak odważny wybór decydują się raczej osoby o wyrazistym temperamencie. Ciekawym przykładem noszenia ekstrawaganckich okularów jest Iris Apfel, amerykańska projektantka wnętrz i historyk sztuki. U Apfel wszystko jest spójne z zawodem, jaki wykonuje, jej charakterem i stylem ubioru”.

Okulary najczęściej kupujemy w sklepach stacjonarnych, głównie ze względu na możliwość przymierzenia oprawek na miejscu i ocenienia, jak w nich wyglądamy. Badanie wykazało jednak rosnącą popularność sklepów internetowych, z których korzysta 27 proc. ankietowanych, przede wszystkim podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych. Wojciech Kyciak, prezes wOkularach.pl, podkreśla, że obecna technologia umożliwia dobór odpowiednich okularów przez internet, m.in. dzięki wirtualnej przymierzalni.

A jakie marki okularowe funkcjonują w świadomości Polaków? W pierwszej kolejności kojarzymy brandy luksusowe, wśród których prym zdecydowanie wiedzie Ray-Ban – ta nazwa najczęściej pojawiała się w odpowiedziach ankietowanych. Nieco dalej uplasowały się takie marki jak Gucci, Prada czy Polaroid.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz