Narciarstwo zjazdowe czyli sport dla wszystkich

narciarstwo zjazdowe

Narciarstwo zjazdowe to sport, który chętnie uprawiamy już od najmłodszych lat, dostarcza nam wiele satysfakcji i zabawy. Jak się do niego przygotować i co potrzebujemy, by szusować po zaśnieżonych stokach? W jaki sprzęt warto się zaopatrzyć, aby czuć się komfortowo i czerpać przyjemność z jazdy? Jeżeli jeszcze nie próbowałeś, to najlepszy czas, żeby zasmakować tego zimowego szaleństwa.

Czym jest narciarstwo zjazdowe, czyli rady dla początkujących

Pewnie nie raz obserwowałeś zjeżdżających narciarzy ze stoku i zastanawiałeś się, jak to jest możliwe, że z taką lekkością ślizgają się po śniegu. Narciarstwo to sport, który nie wymaga wielkich umiejętności. Stoki narciarskie zorganizowane są w bardzo intuicyjny sposób, a obsługa tłumaczy jak ustawić się na podjazdach. Nie zależnie od tego, z jakim wyciągiem mamy do czynienia, czy jest to kanapa, orczyk czy wyciąg talerzykowy, zasada wszędzie jest taka sama. Ustawiasz się z nartami równolegle do stoku, a kanapa wolno podjeżdża pod twoje nogi, siadasz i wyciąg wiezie Cię do góry. Pod koniec podjazdu ustawiasz narty na śniegu, zsuwasz się z kanapy i suniesz w dół. W przypadku orczyka kotwicowego należy wysunąć go ręką spod ud i odjechać w stronę stoku. Na początek, jazdę warto zacząć od pługu, ustawiając narty w kąt ostry w kierunku stoku. To zmniejszy prędkość jazdy i pozwoli na szlifowanie techniki. Pamiętaj, aby ciężar ciała opierać na piętach. Podczas skrętów ciężar ciała przerzucaj odpowiednio na prawą i lewą stronę, pomagaj sobie przy tym lekko na przemian, raz lewym, raz prawym kijkiem. Hamujemy pługiem lub skręcając ostro w odpowiednią stronę. Pamiętaj, by podczas zjazdu, nie siadać na nartach, ponieważ stracisz równowagę i  przewrócisz się. Warto robić sobie przerwy co kilkanaście metrów i dać odpocząć naszym nogom, ponieważ zmęczenie, szczególnie podczas pierwszych zjazdów, często jest bagatelizowane, przez co prowadzi do upadków. 

W jaki sprzęt należy się zaopatrzyć podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego?

Narty to oczywiście podstawa. Carvingowe będą odpowiednie dla osób, które lubią dynamiczną jazdę i ostre skręty. Te mniej taliowane przeznaczone są do szybkiej jazdy. Możemy zjeżdżać z kijkami lub bez- rzecz gustu i wygody. Długość nart, również kijków, należy dobrać odpowiednio do naszego wzrostu. Nie zapomnij o ciepłej i zarazem oddychającej kurtce, dzięki niej nie będziesz się pocił na stoku, a podczas postoju lub wjeżdżania na górę nie zmarzniesz. Kurtki narciarskie dodatkowo posiadają dodatkowe kieszenie, np. na karnet, telefon czy podręczny bidon- to zwiększa komfort na stoku. Zobacz produkty przydatne w narciarstwie i zaopatrz się w ciepłe rękawice i narciarskie skarpety, dzięki, którym nie nabawisz się odmrożenia przy niskich temperaturach. Ważnym elementem jest również czapka, to przez głowę ucieka aż 20 procent ciepła. W dni, kiedy temperatura jest wyższa i świeci słońce, wystarczy opaska na uszy. Pamiętaj o okularach, szczególnie takich, które nie zaparują i ochronią przed zacinającym śniegiem lub słońcem. Jazda bez okularów potrafi skutecznie zniechęcić do tego sportu.

Pierwsze kroki na stokach narciarskich, czyli od czego warto zacząć, będąc amatorem?

Ogromną zaletą tego sportu jest jego uniwersalność. Narciarstwo może uprawiać każdy. Przed każdym założeniem nart pamiętaj, aby zrobić dobrą rozgrzewkę. Podczas jeżdżenia najmocniej pracują nasze nogi i to właśnie one najczęściej narażone są na, różnego typu, kontuzje. Począwszy od kolan, a skończywszy na kostkach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie przed tym sportem i wzmocnienie naszych mięśni. Możesz to zrobić, wykonując parę dni wcześniej, kilkanaście przysiadów czy rozciąganie ścięgien, wykonując okrężne ruchy stopami. Jeżeli jesteś amatorem i nie miałeś wcześniej do czynienia z narciarstwem, zacznij od krótkich i płaskich wzniesień, bez pomocy wyciągu. Co prawda na górkę będziesz musiał wejść na własnych nogach, ale będzie to jednocześnie idealne przygotowanie do narciarstwa wyczynowego.

Jakiego sprzętu używają profesjonaliści i nie tylko do narciarstwa zjazdowego z asortymentu Decatlon?

Odpowiednio dopasowane narty to podstawa. Narty zjazdowe z wiązaniami experience 80 to narty przystosowane do każdych warunków. Są to narty, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego wyczynowca. Dzięki swojej budowie dostosowują się do każdego rodzaju śniegu i amortyzują przy każdej zmianie podłoża, dzięki czemu zapewnią lekkość podczas skrętów. Nadają się na każdy teren i są niezwykle zwrotne.

Z kolei dla osób lubiących zachowawczą jazdę, poleca się bardziej narty zjazdowe z wiązaniami Boots 580, które zapewnią lepszą przyczepność nart i większą kontrolę podczas skrętu, z łatwiejszym wchodzeniem w zakręty. Narty idealnie nadają się do nauki dla średniozaawansowanych. Dzięki nim jazda będzie bardziej płynna i dostosowana do indywidualnego tempa. 

Dopasuj odpowiednie buty do nart, aby dodatkowo zapewnić płynność jazdy. Buty narciarskie Pro Machine 110 oprócz anatomicznego kształtu idealnie dopasowanego do stopy, zapewnią doskonałą izolację termiczną i wygodę. Ich odpowiednia twardość precyzyjnie zabezpieczy kostkę i idealnie dopasuje się do parametrów nart. 

Ciesz się jazdą na nartach

Nie zapominaj, że jazda na nartach to przede wszystkim zabawa i relaks. Nie zniechęcaj się początkowymi niepowodzeniami i upadkami. Technika i płynność przyjdą z czasem. Zadbaj o swój komfort i ciepłe ubranie, a zobaczysz, że ten sport przyniesie Ci dużo satysfakcji, a przy okazji zadba o kondycję i zdrowie. Ciesz się nim podczas wyjazdów ze znajomymi i podziwiaj piękną, zimową scenerię, która jest zdecydowaną zaletą narciarstwa zjazdowego.  

Polecane artykuły

Dodaj komentarz