Przyczepy samochodowe – jak wybrać odpowiednią?

przyczepka samochodowa

Jeśli planujesz przewieźć ładunek o większych gabarytach, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z przyczepy samochodowej. Dowiedz się, jakie rodzaje są dostępne i jak dobrać najlepszą przyczepę do swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając przyczepę?

Przed podjęciem decyzji o wyborze przyczepy samochodowej, dokładnie zapoznaj się z ofertą danej firmy. Warto skonsultować się z pracownikiem, który doradzi i pomoże w wyborze. Przyczepy samochodowe dostępne są w wielu wariantach. Standardowe różnią się wielkością, budową oraz maksymalnym możliwym obciążeniem. Najpopularniejszymi są te, które umożliwiają przewóz ładunku do 750 kg. Może z nich korzystać każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B.

Przyczepy mogą być jedno lub dwuosiowe, posiadać specjalne burty lub inne elementy ułatwiające przewóz. Dla cięższego ładunku stosuje się przyczepy o maksymalnym obciążeniu od 750 kg do 3500 kg. Podczas ich użycia należy przestrzegać przepisów o dopuszczalnej masie całkowitej. Jeśli pojazd i przyczepa przekraczają 3,5 tony prawo jazdy kategorii B będzie niewystarczające.

Jakie jeszcze są rodzaje przyczep?

Specjalnym rodzajem przyczep, są te przeznaczone do transportu sprzętów lub pojazdów. W przypadku samochodów niezbędne jest użycie lawety. Pozwala ona bezpiecznie przetransportować drugi pojazd, gwarantując tym samym odpowiednie zabezpieczenie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku transportu pojazdów zabytkowych, o dużej wartości, lub pojazdów sportowych.

Kolejnym specjalnym rodzajem przyczep są przyczepki podłodziowe. Wykorzystuje się je do transportu łodzi i jachtów. Pozwalają bezpiecznie przewieźć łódź, jak również zwodować ją w miejscu docelowym. Tego rodzaju przyczepy posiadają dobrej jakości mocowania zabezpieczające, jak również specjalnie dostosowane zawieszenie. Zapewnia ono dostateczną amortyzację kosztownych sprzętów. Przyczepy budowlane umożliwiają przewóz niedużych sprzętów na budowę. Sprawdzą się w przypadku transportu np. minikoparek.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz