Kwas hialuronowy- szerokie zastosowanie w kosmetologii

kwas hialuronowy

Z wiekiem w naszej skórze zaczyna brakować wielu składników odpowiedzialnych za jędrność, sprężystość i nawilżenie naszej skóry. Aby utrzymać kondycję skóry na takim samym poziomie należy więc dostarczyć ich z zewnątrz- w postaci kremu, serum bądź iniekcji. Jednym z nich jest hialuron.

Kosmetyki

Kwas hialuronowy (HA) jest związkiem naturalnie występującym w tkankach zwierzęcych. W organizmie ludzkim jest składnikiem m.in. mazi stawowej, jednak najwięcej kumuluje się go w skórze (ok 56%). Jego zadaniem jest wiązanie wody w skórze właściwej i macierzy międzykomórkowej. Dzięki tym właściwościom gromadzi on w tkankach wodę, która wypełnia przestrzeń między komórkami.

W młodym wieku skóra jest bogata w kwas hialuronowy, dzięki czemu jest doskonale nawilżona, a co za tym także napięta i sprężysta. Z wiekiem jego ilość zaczyna spadać, pomiędzy 25, a 50 rokiem życia nawet o połowę. Po kolejnych 10 latach pozostaje tylko ok 20% pierwotnej ilości kwasu hialuronowego. Przez to skóra zaczyna tracić jędrność, staje się cieka i wiotka, a na jej powierzchni uwidaczniają się liczne zmarszczki.

Stąd też popularność kosmetyków, w składzie których znajdziemy kwas hialuronowy w trzech różnych rozmiarach cząsteczek:

  • wielkocząsteczkowy- najczęstsza postać spotykana w kosmetykach, nie przenika jednak do głębszych warstw skóry. Tworzy a to na jej powierzchni film zapobiegający odparowywaniu wody.
  • małocząsteczkowy- wspomaga efektywność gojenia się ran, poprawia przenikanie substancji czynnych.
  • ultramałocząteczkowy- penetruje najgłębiej, długotrwale nawilża wewnętrzne warstwy skóry. Często jest zamykany w liposomach.

Kremy i sera z zawartością kwasu hialuronowego na pewno odświeżą naszą skórę, nawilżą ją, jednak nie zredukują zmarszczek i nie poprawią w znacznym stopniu owalu twarzy.

Medycyna estetyczna

W medycynie estetycznej i kosmetologii kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie w odmłodzeniu twarzy. Odpowiednio usieciowana substancja podawana jest za pomocą iniekcji śródskórnej po uprzednim znieczuleniu miejsca zabiegowego. Dzięki temu można uzyskać efekt precyzyjnie wypełnionych zmarszczek. Oprócz redukcji bruzd czy kurzych łapek, kwas hialuronowy stosowany jest do korygowania kształtu ust i nosa. Można nim też odmłodzić dłonie, a nawet wzmacniać cebulki włosów poprzez ostrzyknięcie skóry głowy.

Inne dziedziny medycyny

Kwas hialuronowy znalazł też szerokie zastosowanie w innych działach medycyny.

  • Ginekologia- przyspieszenie procesu gojenia się tkanek po zabiegach lub w przypadku wystąpienia stanów zapalnych.
  • Otolaryngologia- leczenie pęknięcia błony bębenkowej, a także regeneracja strun głosowych.
  • Ortopedia- leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów iniekcjami do stawów
  • Okulistyka- składnik płynu do soczewek i kropli do oczu. Stosowany jest też m.in. przy laserowej korekcji oka.
  • Proktologia- stosowany w formie czopków w leczeniu chorób odbytu i odbytnicy. Zwiększone nawilżenie usprawnia proces leczenia.

Jak widać jest to substancja o ogromnym wachlarzu zastosowań, a dodatkowo wysokiej skuteczności zarówno w medycynie, jak i kosmetologii.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz