Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne – co mamy do wyboru?

Montaż fotowoltaiki możliwy jest nie tylko na dachu, ale też na gruncie. Na takie rozwiązanie decydują się osoby prywatne, jak i inwestorzy planujący stworzenie farm fotowoltaicznych. Do zamontowania paneli fotowoltaicznych na ziemi, służą specjalnie zaprojektowane, solidne konstrukcje.

Konstrukcja paneli fotowoltaicznych – co warto o niej wiedzieć?

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne muszą być precyzyjnie zaprojektowane, biorąc pod uwagę specyfikę obszaru, na którym się znajdą. Ważnym etapem jest dokładne przeanalizowanie terenu pod kątem ewentualnym przeszkód, które mogłyby zaburzyć pracę systemu, przez zacienienie instalacji. Decydując się na instalację PV umiejscowioną na ziemi, należy dobrze przemyśleć miejsce montażu i pozbyć się wszelkich elementów, które zmniejszyłyby jej wydajność.

System mocowania modułów słonecznych przeznaczonych do instalacji na gruncie musi być opracowany przez doświadczonego specjalistę jak np. firma Kobex. Konstrukcja powinna być dostosowana do potrzeb instalacji, a przy tym odporna na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.

Rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na gruncie

Naziemnie konstrukcje pod farmy fotowoltaiczne muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ponadto powinny być solidne i stabilne. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od nośności gruntu. Konstrukcje dzieli się na te wbijane oraz wkręcane. Szybsze w montażu są te, których montaż polega na wbijaniu ocynkowanych profili w grunt.

W przypadku, kiedy konstrukcja ma być zlokalizowana na gruncie o niskiej nośności, wówczas jej montaż elementów wsporczych będzie o wiele trudniejszy. W tejże sytuacji rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednio długich, na przykład 4-metrowych profili, które wbija się przy użyciu specjalnych maszyn. Do gruntów o niskiej nośności polecane są systemy wkręcane. Konstrukcje pod naziemną instalację PV wymagają przeprowadzenia dokładnej analizy infrastruktury podziemnej, która mogłaby ulec uszkodzeniu. Aby zmniejszyć to ryzyko, można wykorzystać system bazujący na fundamentach wypełnianych betonem albo betonowych płytach.

Warto dodać, że konstrukcje pod panele słoneczne da się też dociążyć betonowymi bloczkami. W ten sposób ograniczamy ingerencję w podłoże i nie musimy korzystać z ciężkiego sprzętu. To dobra opcja w przypadku niewielkich i lekkich instalacji.

Konstrukcje pod panele słoneczne można też podzielić ze względu na ilość zastosowanych podpór. Podstawowy podział uwzględnia konstrukcje jednopodporowe oraz dwupodporowe. Te pierwsze znajdują zastosowanie np. na działkach domów jednorodzinnych czy na osłoniętych miejscach. Dwupodporowe to modele stosowane najczęściej na farmach fotowoltaicznych oraz w obszarach, w których obserwuje się duże prędkości wiatru.

Konstrukcje gruntowe mają liczne zalety. Są łatwiejsze i bezpieczniejsze w montażu. Aby je zamontować, nie trzeba ingerować w połać dachową. Takie panele można też bez trudu myć czy konserwować.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz