Chcesz zostać barberem? – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Barber to nie tylko modna, ale również prestiżowa profesja. W ostatnich latach bardzo zmieniły się kanony mody oraz podeście do dbania o swoje ciało i wgląd, dlatego rosnąca liczba mężczyzn regularnie korzystających z usług barberów, fryzjerów i salonów kosmetycznych nie powinna nikogo dziwić. Szczególną popularnością cieszyły się w ostatnim czasie (przed pandemią) usługi barberskie. Popyt rośnie, dlatego coraz więcej osób chce rozpocząć pracę w tym zawodzie. Jak to zrobić i dlaczego warto?

Dlaczego warto zostać barberem?

Usługi barberskie kojarzone są z usługą luksusową i trzeba przyznać, że barberzy cieszą się lepszą opinią niż fryzjerzy. Jest to spowodowane dużą liczbą fryzjerów, wśród których można spotkać również nieprofesjonalnych pracowników. Barber jest z kolei dość młodym zawodem, który kojarzy się z pracą w bardzo dobrych warunkach, wyluzowaną atmosferą i naprawdę zachęcającymi zarobkami. Co ważne, mimo że zawód barbera jest wymagający, droga, aby zostać profesjonalistą, wcale nie musi być długa. Dużą zachętą do podjęcia tego zawodu jest również szybko rosnąca liczba barbershopów, które przed pandemią wyrastały dosłownie jak grzyby po deszczu. Oznacza to, że wykwalifikowany Barber, który wykonuje swój zawód z pasją, nie będzie mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy.

Od zera do barbera – czyli jak zostać profesjonalnym barberem?

Aby zostać barberem, można wybrać dwie drogi rozwoju – dłuższą i krótszą. Dłuższy sposób obejmuje skończenie szkoły zawodowej lub techników o profilu fryzjerskim i następnie rozszerzenie swoich kwalifikacji poprzez szkolenia dla barkerów. Jest to dobry sposób dla osób młodszych, które dopiero stoją przed wyborem szkoły średniej. Co jednak, jeżeli chcesz zostać barberem a szkołę skończyłeś dobre parę lat temu? W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest udanie się na kursy dla barberów. Wiele kursów jest przygotowywanych w taki sposób, aby nauczyć zawodu początkujących, którzy nie posiadają żadnego doświadczenia (np. fryzjerskiego). Najwięcej korzyści dają oczywiście zajęcia w małych grupach, ponieważ wtedy prowadzący ma więcej czasu na podzielenie się cennymi wskazówkami z każdym uczestnikiem. Kursy barberskie obejmują zazwyczaj kilkadziesiąt lub nawet kilkaset godzin szkoleniowych, podczas których można poznać teoretyczne zagadnienia oraz zdobyć praktyczne doświadczenie. Po ukończeniu kursów uczestnicy powinni wiedzieć, jak przystrzygać i modelować brodę, aby twarz mężczyzny wyglądała jak najlepiej. Przejście kursów to jednak nie wszystko. Aby dalej rozwijać swoje umiejętności, warto korzystać ze źródeł wiedzy dostępnych w internecie (np. w anglojęzycznym segmencie YouTube), czasopismach oraz książkach.

Kursy w warszawskiej szkole barberingu

Jednym z najlepszych miejsc do poznania zawodu barbera „od kuchni” jest szkoła barberska w Warszawie. Szkolenia obejmują gruntowne przygotowanie początkujących do rozpoczęcia pracy w barber shopie lub dalszy rozwój umiejętności uczestników, którzy posiadają już doświadczenie zawodowe. Największą zaletą kursów w szkole barberingu jest jednak atmosfera i ludzie – ekipa WSB pokazuje, że bycie barberem jest naprawdę interesującą ścieżką zawodową!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz