Co się stanie, gdy nie nauczysz się oszczędzać?

oszczedzanie

Nauka oszczędzania jest bardzo przydatna niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku. Jeżeli mamy problem z sięgnięciem po gazetkę promocyjną i zaplanowaniem wydatków, zastanówmy się nad konsekwencjami naszego stylu wydawania pieniędzy. Będą one bardziej dotkliwe niż mogłoby się wydawać. Co się stanie, gdy nie nauczymy się oszczędzać?

Konsekwencje braku oszczędzania

Osoby, które nie posiadają nawyku oszczędzania często pod koniec miesiąca nie mają pieniędzy na nic. Zdarza się, że brakuje im nawet na zakup podstawowych produktów spożywczych. Co ciekawe sytuacja ta dotyczy ludzi o różnych zarobkach. Pamiętajmy, że bez planowania wydatków jesteśmy w stanie wydać każdą kwotę. Osoby, którym nie wystarcza pieniędzy do końca miesiąca często się zadłużają. Jednak problem z długami jest taki, że trzeba je w końcu spłacić (dodatkowo jesteśmy zobowiązani do spłaty odsetek).

Nieumiejętność oszczędzania sprawia, że jesteśmy zmuszeni zrezygnować z wielu przyjemności, co wiąże się ze wzrostem poziomu stresu i niezadowolenia z życia. Nasze poczucie własnej wartości gwałtownie się obniża.

Dla osoby nie oszczędzającej każda kryzysowa sytuacja jest prawdziwym dramatem. Może się zdarzyć, że nie będzie ona w stanie szybko naprawić samochodu lub iść do dentysty z bolącym zębem.

Brak pieniędzy przekłada się na nerwową sytuację w rodzinie, co negatywnie wpływa na wszystkich jej członków.

Osoby, które w młodości nie nauczą się oszczędza mogą mieć pewność, że na emeryturze nie będzie ich stać na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb.

Nauka oszczędzania w kilku krokach

Żeby zacząć oszczędzać musimy zrozumieć dlaczego wydajemy za dużo. Być może wizyta w sklepie jest dla nas sposobem na odreagowanie stresów z całego dnia. Kupowanie sprawia, że przez chwilę czujemy się lepiej. Jest to jednak strategia, która sprawdza się jedynie na krótką metę.

Wielu ludzi nie jest świadomych sztuczek stosowanych przez specjalistów od marketingu. Zadaniem takich osób jest skłonienie klienta, żeby wydał jak najwięcej. Jedną z bardziej popularnych sztuczek sprzedażowych jest takie ustalanie cen produktów, żeby kończyły się one na 99 groszy. Nasz mózg działa w taki sposób, że cena 9,99 zł za dany produkt będzie wydawała się mu przystępna, natomiast cena 10 zł już za wysoka.

Przed każdym wyjściem do sklepu powinniśmy poświęcić nieco czasu na sporządzenie listy zakupów. Zastanówmy się jakie produkty będą nam potrzebne do przygotowania posiłków w nadchodzącym tygodniu. Sprawdźmy czy nie kończy się nam chemia gospodarcza lub kosmetyki. Na naszą listę wpisujmy tylko rzeczy, które są nam naprawdę niezbędne. Ułatwieniem przy robieniu listy zakupów może być korzystanie z gazetki promocyjnej naszego sklepu (warto jest wybrać gazetkę promocyjną w formie elektronicznej).

Bardzo ważne jest również robienie zakupów w sklepach oferujących przystępne ceny (przy zachowaniu wysokiej jakości produktów). Jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma takiego sklepu, możemy zrobić zakupy przez internet.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz